
Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Jakie prezenty warto sprawić waszym pociechom? Zapraszamy do lektury naszego prezentownika. Znajdziecie w nim praktyczne pomysły na podarunki!
Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Jakie prezenty warto sprawić waszym pociechom? Zapraszamy do lektury naszego prezentownika. Znajdziecie w nim praktyczne pomysły na podarunki!
PLA znany jest jako filament przystępny dla początkujących, ale, tak jak każdy, ma swoje ograniczenia. Mieliście może sytuację, w której bezskutecznie szukaliście filamentu, który połączy transparentność i wytrzymałość PET-G z prostotą druku? A może myślicie czasem, że zamiast drukować skomplikowany kształt, można by go po prostu… wygiąć?
Cześć! Tym razem to my, ekipa RQLabs, mamy przyjemność przejąć bloga sklepu 3D Reaktor! Jesteśmy hobbystami rakietowymi i w wolnych chwilach budujemy własną rakietę – Mini Neutrinę. Chcemy, aby wersja „mini” poleciała na zaledwie kilka, kilkadziesiąt metrów, ale naszym głównym celem jest zbudowanie pełnoprawnej Neutriny, zdolnej latać na dziesiątki kilometrów w górę! W tym wpisie chcemy opowiedzieć, w jaki sposób działają niektóre z naszych urządzeń oraz do czego wykorzystaliśmy filamenty od 3D Reaktora.
Nylon to jeden z trudniejszych filamentów wykorzystywanych do druku w technologii FDM. Jego specyfika sprawia, że nie można drukować nim na amatorskiej drukarce bez uprzedniego dostosowania. Z drugiej strony nylon, pomimo pewnych trudności, które sprawia w druku, jest jednym z najlepiej znanych filamentów i co ważniejsze – w wielu zastosowaniach jest wskazywany jako najlepszy.
Zobaczyliście w podglądzie wydruku, że slicer błędnie zinterpretował geometrię Infill, nie znajduje się tam gdzie trzeba albo pojawiły się dziwne dziury w modelu? A może chcielibyście podzielić wasz model .stl na części lub połączyć z inną bryłą? We wszystkich tych przypadkach przydatna może się okazać znajomość darmowego programu Meshmixer!
Zdarzyło się wam pobrać idealny model STL, który wymagał jednak drobnych modyfikacji albo podzielenia na mniejsze części? A może slicer z jakiegoś powodu nie radził sobie z pobranym modelem? W obydwu sytuacjach przydatna może okazać się znajomość bezpłatnego programu Autodesk Meshmixer, który umożliwia edycję model w formacie STL!
Z pewnością wielu z was słyszało o druku 3D z rozpuszczalnymi podporami. Taki proces przede wszystkim kojarzy się zapewne z filamentem rozpuszczalnym w wodzie – PVA. Zagadnienie to dotyczy jednak szerszej gamy materiałów. Jednym z nich jest filament HIPS, który oprócz tego, że może posłużyć za materiał podporowy, ma wiele innych zalet.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ojca. Wszystkim sympatykom druku 3D, którzy celebrują swoje święto 23 czerwca, życzymy pomyślności, zdrowia i dumy z wydruków!
Korzystając z okazji, chcielibyśmy się podzielić z wami pewną osobistą historią. Jej autor woli pozostać anonimowy.
Zapewne wiecie, że o ile filamentów, które świetnie sprawują się w zamkniętych pomieszczeniach jest mnóstwo, o tyle znalezienie takiego, który sprawdzi się też w warunkach panujących na dworze, to już trudniejsze zadanie. Na szczęście z pomocą przychodzi filament ASA. Przeczytajcie, czym wyróżnia się ten filament i na co uważać, używając go do druku 3D.
Czy długopis 3D sprawdzi się jako zabawka dla dziecka? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Zaproponujemy również triki, które ułatwią najmłodszym zabawę długopisem 3D.
Zgodnie z encyklopedią PWN adhezja to zjawisko przylegania do siebie powierzchniowych warstw dwóch różnych faz lub ciał. W przypadku druku 3D termin adhezji dotyczy w szczególności przyczepności wydruku do powierzchni roboczej stołu drukarki 3D. Szczególne problemy w kwestii adhezji sprawiają materiały obarczone znaczącym skurczem przetwórczym, tj. ABS czy nylon.
Istnieje zarówno wiele domowych metod poprawy adhezji wydruku, jak i specjalnych środków, przeznaczonych do druku 3D. W niniejszym artykule podejmujemy wyzwanie uszeregowania tych metod i wskazania ich dobrych oraz złych stron.
Wiele osób, podejmując decyzję o zakupie drukarki 3D, już od samego początku nosi się z zamiarem wykorzystywania jej nie tylko do zabawy, ale także do wytwarzania za jej pomocą funkcjonalnych i użytkowych rzeczy. Do tego typu wydruków należą bez wątpienia akcesoria używane w samochodach i pojazdach. Gdzie i w jaki sposób można wykorzystać druk 3D w motoryzacji?
Jak wykonać oryginalny prezent dla kogoś bliskiego? Okazuje się, że z pomocą możliwości, jakie oferuje druk 3D, nie jest to wcale takie trudne.
Obecnie dużą popularnością cieszą się litofany, czyli zdjęcia drukowane w 3D. Jeżeli jeszcze o nich nie słyszeliście lub po prostu chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to koniecznie zapoznajcie się z artykułem poniżej. Może postanowicie samemu taki wykonać?
Czy na drukarce 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, jak podają niekiedy media? Czy kiedykolwiek spotkaliście się z informacją od firm świadczących usługi druku 3D, że Wasz model nie nadaje się do wykonania w technologii jaką oferują lub będzie miał widoczne niedoskonałości? Jak projektować, żeby nie spotkać się z takimi przeszkodami? Sprawdźcie!
Pobrać lub wykonać samodzielnie model do wydrukowania, przygotować go w slicerze, wgrać do drukarki i już? Niestety nie zawsze jest to takie proste. Na co należy zwracać uwagę przy przygotowywaniu modelu do druku 3D? Co może utrudnić ten proces, a na co warto zwrócić uwagę, by nie dokładać sobie niepotrzebnych problemów? W drugiej części tekstu o ograniczeniach druku 3D rozwiejemy Wasze wątpliwości!
Guma, flex, TPU... Filamenty elastyczne to ciekawa propozycja dla każdego drukarza, który chce spróbować swoich sił w czymś nowym! Dają możliwość tworzenia interesujących wydruków, które z pewnością wzbudzą zaskoczenie. Jak okiełznać ten filament? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźcie!
Setki przeczytanych stron na forach, sprawdzone dziesiątki postów na różnych grupach... Pora na zakup drukarki! Ender 3 firmy Creality z pewnością pojawia się w większości rekomendacji, które otrzymujecie. W przystępnej cenie można uzyskać dobrej jakości wydruki oraz nauczyć się wiele o druku 3D. Aby "wyciągnąć" z Endera jak najwięcej, warto uporać się z kilkoma problemami, które występują właśnie w tym modelu. Jakimi? Jak to zrobić? Sprawdźcie!
Wybrany model wgrany na kartę, drukarka 3D zaczyna pracować i… No właśnie. Clog to powszechny problem w druku 3D. Na czym dokładnie polega? Jak go naprawić i nie dopuścić, by pojawił się znowu?
Aby móc w pełni wykorzystać swoją drukarkę 3D, warto wiedzieć co nieco o jej budowie. Co dokładnie kryje się w hotendzie? Jak jest zbudowany, z czego się składa? Za co odpowiadają poszczególne elementy? Wszystko wyjaśniamy w tekście!
Filamenty do drukarki 3D mogą służyć do wykonywania elementów typowo technicznych, ale sprawdzą się również w przypadku dekoracji. Drewniana szkatułka, kamienny posążek? Nie ma problemu! Wszystko za sprawą specjalnych filamentów z dodatkami. Jak ich używać, by osiągnąć najlepsze efekty i zaskoczyć nawet największych estetów?