Poznaj Lucent PLA – właściwości i zastosowanie 0
Poznaj Lucent PLA - właściwości i zastosowanie

PLA znany jest jako filament przystępny dla początkujących, ale, tak jak każdy, ma swoje ograniczenia. Mieliście może sytuację, w której bezskutecznie szukaliście filamentu, który połączy transparentność i wytrzymałość PET-G z prostotą druku? A może myślicie czasem, że zamiast drukować skomplikowany kształt, można by go po prostu… wygiąć?

Tak się składa, że Lucent PLA posiada dokładnie te właściwości. To kolejna warta uwagi propozycja od Print-ME. Wykonany jest z biodegradowalnego polilaktydu stosowanego w filamentach PLA. Jak już pewnie wiecie, obecność tego polimeru ułatwia proces druku 3D. W porównaniu z pozostałymi filamentami PLA Lucent oferuje mniejszą kruchość oraz zwiększoną odporność mechaniczną. Dzięki temu jest to rozwiązanie łączące wzmocnioną wytrzymałość porównywalną do PET-G oraz półtransparentność.

Niewątpliwą zaletą filamentu Lucent PLA są również mocno spojone warstwy wydruku. Dodatkowa adhezja znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się nieprawidłowości, takich jak nitkowanie, i pozwala cieszyć się filamentem wysokiej jakości, który jest jeszcze stosunkowo łatwy w druku.

Wydruk z filamentu Print-ME Blue Lagoon  kształt uzyskany po podgrzaniu gorącym powietrzem

źródło: wykonanie własne

Filament uplastycznia się już w temperaturze ok. 40-50 stopni, a po ochłodzeniu i ponownym wygrzaniu wraca do pierwotnego wyglądu. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli podgrzejecie wydruk, czy to w gorącej wodzie, czy za pomocą gorącego powietrza suszarki, stanie się na tyle giętki, że będziecie mogli go łatwo wyginać. Jest to świetny sposób, by nadać wydrukowi upragniony kształt, który jest trudny lub niemożliwy do uzyskania w druku 3D w technologii FDM za pomocą zwykłych materiałów.

Lucent PLA występuje w czterech wersjach kolorystycznych w gramaturach 0,25 kg i 1 kg  Natural, Blue Lagoon, Rubin Red, Green Bottle.

Wydruk z filamentu Print-ME Green Bottle

źródło: wykonanie własne

Lucent PLA mimo wszystko najlepiej sprawdzi się w rękach średniozaawansowanych użytkowników. Wymaga wyższych temperatur niż tradycyjne PLA, a do tego jest gęstszy i bardziej kurczliwy. Filament charakteryzuje wysoka dokładnością odwzorowania detali w wydruku. Jest płynny w dużym zakresie temperatur, dzięki czemu może być drukowany przy różnych prędkościach.

Podczas druku wskazane jest stosowanie odpowiednio regulowanego chłodzenia przy radełku. Zbyt duże powoduje mętnienie ścianek. Zbyt niskie chłodzenie powoduje deformację druku. Temperatura 185 stopni gwarantuje brak nitkowania.

Która z cech Lucent PLA najbardziej przypadła Wam do gustu? A może macie za sobą testowanie możliwości tego filamentu? Dajcie znać w komentarzach pod artykułem albo na naszym fanpage’u!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl