Mój stary to fanatyk druku 3D 2
Mój stary jest fanatykiem druku 3D

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ojca. Wszystkim sympatykom druku 3D, którzy celebrują swoje święto 23 czerwca, życzymy pomyślności, zdrowia i dumy z wydruków!
Przy okazji chcielibyśmy poinformować wszystkich klientów, że w naszym sklepie mają Państwo możliwość zamówienia kuponu rabatowego – to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy się podzielić z wami pewną osobistą historią. Jej autor woli pozostać anonimowy.

Mój stary to fanatyk druku 3D. Mijały miesiące, kiedy nie odstępował drukarki ani na krok. Pół mieszkania zastawione filamentami, najgorzej. Niestety wszystko co drukował, było albo niemiłosiernie ponitkowane, albo popękane i poszarpane. Nieraz ojciec ze złości wyrzucał swoje wydruki przez okno. Wpadał w taki szał, jakiego nigdy u niego nie widziałem, nawet sięgając pamięcią do szkolnych wywiadówek.


filament print-me lucent pla czerwony druk 3d ośmiornica
Octopus z filamentu Print-me PLA Lucent Rubin Red

 źródło: wykonanie własne


Zastanawiałem się długo, jak mogę mu pomóc. Łamało mi się serce, kiedy widziałem go pochylonego nad kolejną zaplątaną szpulą filamentu przechwyconego z dalekiego wschodu. Ojciec angażował się w absolutnie każdą dyskusję na forach o tematyce Druku 3D, znał na pamięć wszystkie popularne porady skierowane do amatorów. Najgorsze były noce, gdy stary zrywał się w krzyku:,,A EKSTRUDER TO NIBY JAK SKALIBROWAŁEŚ?’’ ,,LESZCZU, WYPOZIOMUJ STÓŁ, TO WTEDY POGADAMY’’. Wtedy matka chłodziła starego wentylatorami Blowfan 50x50, to był jedyny sposób, żeby go uspokoić.


Co tydzień ojciec wyjeżdżał w poszukiwaniu sklepu, który miałby w sprzedaży części zamienne do jego drukarki. Szukał wskazówek przez internet, ale nikt nie odpisywał na jego pytania. Założę się, że zwyczajnie nikt nie słyszał nigdy o drukarce o takiej nazwie. Ale mój stary nie dawał za wygraną. Mimo tak wielu porażek zaciekle kalibrował, licząc, że ta nędzna maszyna wyda kiedyś gładkie, precyzyjne wydruki.


filament print-me lucent pla zielony nebula złoty rybka
Gelatinous Trapper z filamentu Print-me Lucent PLA Green Bottle

Articulated Shark z filamentu Nebula PLA Old Gold

źródło: wykonanie własne

 

Pewnego upalnego dnia ojciec mył okna w swojej pracowni, a jako, że mieszkamy na parterze, nie sposób było nie zauważyć z podwórka sterty nieudanych wydruków na parapecie. Los chciał, że w tym samym czasie sąsiad z klatki C wyprowadzał swojego psa na spacer. Rozpoczęli nieśmiałą rozmowę.

Nasz sąsiad zdradził, że on także jest posiadaczem drukarki 3D. Kiedy zauważyłem ich pogawędkę, naiwnie pomyślałem, że ojciec odnalazł w końcu przyjaciela, z którym mógłby dzielić swoją pasję. Miła rozmowa szybko przeistoczyła się w aferę, kiedy wyszło na jaw, że sąsiad od Endera woli drukarki Prusa.

Później słyszałem już tylko wrzaski i bluźnierstwa. Stary zeskoczył przez ramę okna, przestraszył przy tym psa, który nieszczęśliwie odgryzł mu mały palec wystający z klapka. Zbiegłem na miejsce, żeby uspokoić wściekłego ojca, ale ten wpadł w amok. Wykrzykiwał, dlaczego zakup drukarki Creality Ender to bardzo udana decyzja dla kogoś, kto ma ograniczony budżet.

Mimo próśb zapłakanej matki sąsiad nie zamierzał zapłacić za operację małego palca. Po chwili namysłu zaoferował jedynie, że swoją drukarką Prusa może wydrukować staremu gumową protezę i dodał, że druk z TPU to jedna z nieskończonych możliwości, jakie daje jedynie ekstruder typu direct. Wtedy ojciec nareszcie zemdlał i mogliśmy zabrać go do szpitala. 


filament nebula pla złoty druk 3d rybka

źródło: wykonanie własne 

Muszę przyznać, że mój stary wierzył w swoją drukarkę 3D dokładnie tak, jak w swoje własne dzieci. Nieraz stary zasypiał wśród porozrzucanych puszek Dimafixu, a jego sylwetkę oświetlała tylko otwarta karta przeglądarki, z dyskusją na temat radiatorów. Nie mogłem na to patrzeć, zacząłem sam szukać pomocy. 

Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy pierwszy raz zaprowadziłem starego do sklepu 3D Reaktor. Kiedy sprzedawca wskazał nam palcem regał z filamentami i ojciec ujrzał dokładnie ten, którego potrzebował, do jego oczu spłynęły łzy. Mój stary był tak roztrzęsiony, że gdyby nie klimatyzacja w sklepie, musiałbym wynieść ojca na rękach. 


Oryginalna pasta Malcolma XD: Mój stary to fanatyk wędkarstwa
Ekranizacja pasty: Fanatyk (2017)

Wszystkie użyte zdjęcia pochodzą ze źródeł własnych
Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze do wpisu (2)

23 czerwca 2021

12/10!

1 lipca 2021

xD

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl