Ograniczenia w druku 3D - część 1 1
Ograniczenia w druku 3D

Czy na drukarce 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, jak podają niekiedy media? A już spotkaliście się z informacją od firm świadczących usługi druku 3D, że Wasz model nie nadaje się do wykonania w technologii jaką oferują lub będzie miał widoczne niedoskonałości? Jak projektować, żeby nie spotkać się z takimi przeszkodami? Sprawdźcie!

Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii, jaką bez wątpienia jest druk 3D, należy poznać jego tajniki jak najdokładniej. Zaczynając od wymiarowania modelu, tworzenia pliku, kończąc na doborze odpowiedniego filamentu – każdy z tych elementów składa się na końcowy efekt. W poniższym tekście przedstawiamy Wam pięć wskazówek, które ułatwią stworzenie idealnego wydruku.

1. Konwersja do .stl

Modele do druku 3D konwertowane są do siatki trójkątów – formatu .stl. Wszystkie powierzchnie są zatem aproksymowane za pomocą trójkątnych powierzchni, co może doprowadzić do zniekształcenia krzywizn naszego modelu. 

W tym wypadku należy po prostu pamiętać, by przy eksporcie modelu do formatu .stl wybrać opcję wysokiej rozdzielczości. Wówczas program zastosuje większą liczbę trójkątów aproksymujących model, a dzięki temu uzyskamy satysfakcjonującą jakość względem oryginału.

Częstym błędem jest też konwersja do .stl w złych jednostkach – zadbajmy o to, by modelować w milimetrach i w tej jednostce konwertować model do .stl.

konwersja do stl model druk 3d

 

2. Kwestia przyczepności wydruku

Model do druku 3D powinien mieć płaski obszar, który może zostać umieszczony na stole roboczym i zapewni odpowiednią przyczepność wydruku. Drukowanie modeli łączących się ze stołem roboczym jedynie krawędzią lub kilkoma punktami powoduje, że wydruk zostanie zamocowany na tyle niestabilnie, że będzie się kołysał podczas naporu dyszy drukującej, a nawet może ulec separacji od stołu roboczego.

Model nie powinien być też drukowany w całości na podporach – zawsze ustawia się niewielki odstęp podpór od modelu, aby było możliwe ich rozdzielenie. Ten odstęp spowoduje, że baza drukowanego modelu będzie niestabilna i dolna część wydruku może wyjść mocno zniekształcona.

Zapewnienie odpowiedniej przyczepności do stołu jest nawet ważniejsze niż minimalizacja ilości produkowanego supportu, dlatego orientując wydruk na stole powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

 filament pomarańczowy drukarka 3d

 

3. Problem delaminacji

Delaminacja to zjawisko polegające na rozwarstwianiu. Wydruki wykonane w technologii FDM mają skłonności do rozdzielania się na poziomie warstwy – im mniejszy i węższy element (np. wypustki drukowane samymi obrysami), tym większe obciążenia ścinające mogące doprowadzić do takiego zjawiska.

Zapobiegać temu można przez stosowanie niższych warstw druku oraz lekkie przelewanie druku poprzez zwiększony parametr flow. Pomimo tych zabiegów mocno obciążone wypustki będą ulegać delaminacji. Dlatego model taki należy zmieniać na poziomie projektu – przez dodanie sfazowań, pogrubienie ścianek lub zmianę orientacji modelu tak, aby warstwy były ułożone w innym kierunku.

 

4. Kwestia koloru

Jeżeli drukujemy na jednogłowicowej drukarce 3D, możemy drukować jedynie modele monochromatyczne lub ewentualnie ze zmianą koloru na całym poziomie wydruku (np. zmiana koloru na 20 i 30 mm wysokości).

druk 3d ze zmianą koloru na całym poziomie wydruku

 

 

5. Kwestia wykorzystywanego materiału

Pamiętajmy, że drukując w technologii FDM, drukujemy z tworzyw termoplastycznych, które są dostępne w postaci filamentu. Zatem szereg materiałów, jakie możemy wykorzystać w druku FDM, jest ograniczony ofertą rynku. Może wydawać się to banalne, ale nie można zapominać, że nie każdy materiał nada się do konkretnego wydruku.

Do podstawowych modeli, figurek i elementów nienarażonych na działanie w ekstremalnych warunkach sprawdzi się PLA, ale do wydruków wystawianych na działanie promieni słonecznych już nie. Każdy materiał ma też odrębne ustawienia druku – często różnią się one w zależności od producenta filamentu.

 

filament print-me pomarańczowy druk 3d

Źródło: wykonanie własne

 

Tak prezentuje się pierwsza część naszym zdaniem najważniejszych kwestii mogących wpływać na druk 3D. Jak widać, mimo stosunkowo łatwego procesu przygotowania modelu nie można zapominać o szczegółach – to one mogą finalnie wpłynąć na efekt i sprawić, że nasz model będzie taki, jak oczekiwaliśmy. W kolejnej części zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi – ale o tym za tydzień. :)

Jak zwykle zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka i Instagrama – tam znajdziecie informacje o promocjach oraz zdjęcia naszych wydruków. Polecamy naszą grupę Druk 3D Warszawa – znajdziecie tam wiele przydatnych wskazówek i informacji o druku 3D!

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze do wpisu (1)

14 maja 2023

fajne

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl