Lista 17 najciekawszych kanałów – druk 3D na YouTube 1
Druk 3D na YouTube najciekawsze kanały

YouTube to bardzo wygodne i całkiem pokaźne źródło informacji na temat druku 3D. Oprócz olbrzymiej liczby wątpliwej jakości filmów istnieje tam całkiem sporo wartościowych kanałów. Kilkanaście z nich zasługuje na większą uwagę każdego, kto choć trochę interesuje się technologiami przyrostowymi.

Mimo że jestem zdecydowanym zwolennikiem źródeł pisanych i graficznych, to chętnie szukam nowości, a nawet konkretnych rozwiązań technicznych na YouTube'ie.
Niniejsza lista opiera się na mojej subiektywnej ocenie. Jakie kanały uznałem za wartościowe? Przede wszystkim takie, które opierają się na wiedzy technicznej (czy, jak kto woli, inżynierskiej) i/lub praktyce autora nagrania. To, co osobiście bardzo mi się podoba, to pokazanie całego procesu dążenia do celu, z nieudanymi próbami włącznie. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się na błędach, szczególnie cudzych.

Materiały oparte o schemat „to jest fajne, bo jest fajne” niestety nie znalazły tu miejsca. Skupiłem się na kanałach anglojęzycznych, ponieważ jest ich wielokrotnie więcej niż tych w języku polskim. Myślę, że na prezentację naszych rodzimych twórców przyjdzie jeszcze czas.

The Hot End
20,9 tys. subskrypcji
Kraj: Australia

Prowadzący mają swoją własną, zdecydowanie pozytywną, specyfikę. Wiele prezentowanych materiałów jest przepracowanych od strony praktycznej.

 

Teaching Tech
305 tys. subskrypcji
Kraj: Australia

Kanał, który ma stawiać na jakość treści. To, co niewątpliwie go wyróżnia, to sporo informacji na temat modyfikacji drukarek 3D. Duży plus dla prowadzącego za wysiłek, jaki wkłada w rozwiązywanie problemów z drukarkami, które recenzuje.

 

CNC Kitchen
343 tys. subskrypcji
Kraj: Niemcy

Podejście do druku 3D od strony technicznej, skutkujące sporą ilością ciekawych danych na temat wytrzymałości wydruków czy wpływu suszenia filamentu na ich właściwości. W tym momencie jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się kanałów o druku 3D na YouTube.

 

3D Printing Professor
42,3 tys. subskrypcji
Kraj: USA

Nazwa kanału dość dobrze oddaje charakter prowadzącego, w czym utwierdza nas tytuł książki, którą napisał: „Beginner's Guide to the 3D Printing Galaxy”. Wiele odcinków ma formę pogadanek, nie mniej jednak niektóre spostrzeżenia w nich zawarte są całkiem ciekawe. Znajdziemy też trochę recenzji, testów i praktycznych realizacji.

 

The 3D Print General
59,7 tys. subskrypcji
Kraj: USA

Pierwsze Wąsy branży druku 3D. Twórca jest autorem książki: „3D Printing Failures”. Kanał zasługuje na uwagę z uwagi na to, że niejednokrotnie porusza problemy nieznane na innych kanałach.

 

3D Printing Nerd
511 tys. subskrypcji
Kraj: USA

Joel Telling opowiada o druku 3D z typowym amerykańskim entuzjazmem. Każdy realizowany projekt musi być awesome, a na końcu odcinka nie może zabraknąć Hi Five!


Thomas Sanladerer
373 tys. subskrypcji
Kraj: Niemcy

Jeden z najbardziej płodnych twórców, który w mojej ocenie wkłada bardzo dużo wysiłku i starań, by zapewnić odpowiednią jakość filmów. Niezliczona liczba testów drukarek i akcesoriów to coś, co z pewnością wyróżnia ten kanał. Ciekawą inicjatywą Tom’s 3D (pod taką marką prezentuje się Thomas) są wywiady przeprowadzane z różnymi ważnymi postaciami związanymi z drukiem 3D.Maker's Muse
863 tys. subskrypcji
kraj: Australia

Jeden z największych kanałów od druku 3D. Angus Deveson jest absolwentem wzornictwa przemysłowego, co przekłada się na treści jakie prezentuje. Nie da się ukryć, że lubi eksperymentować z nietypowymi mechanizmami i metodami tworzenia oryginalnych obiektów.

 

CHEP
208 tys. subskrypcji
kraj: USA

To, co zwróci naszą uwagę, to mocno amerykański styl wypowiedzi prowadzącego. Poza znaczną liczbą sumiennych recenzji drukarek 3D znajdziemy tu sporo porad na temat samego procesu drukowania. Nie brakuje tu też projektów z zakresu elektroniki.

 

Chaos Core Tech
54,8 tys. subskrypcji
kraj: USA

Kanał o projektowaniu, drukowaniu i malowaniu figurek. Wizerunek prowadzącego idealnie pasuje do treści kanału. Estetyka projektów robi wrażenie! Chciałbym napisać coś więcej o tym kanale, ale niespecjalnie potrafię. Po prostu jest dobry i uważam, że warto się z nim zapoznać.

Tech2C
71,5 tys. subskrypcji
kraj: Australia

Najprecyzyjniejszym opisem będzie „typowy kanał o druku 3D”. Jest to jednak siła tego kanału, ponieważ każdy początkujący drukarz zmierzył się z „typowymi” problemami i pomysłami, jakie są tu zawarte.

 

RCLifeOn
749 tys. subskrypcji
kraj: Szwecja

Simon Sörensen, bo tak nazywa się bohater kanału, sam określa się jako osoba, która zajmuje się wszystkim po trochu. W jego licznych zainteresowaniach dominuje druk 3D, DIY i zdalnie sterowane modele.

 

Make Anything
542 tys. subskrypcji
kraj: USA

Kilkanaście recenzji drukarek i sporo efektownych projektów opartych nie tylko o druk 3D, np. wycinanie łańcuszka z marchewki (to nie żart ;-) ). Kanał wyróżniają materiały na temat długopisów 3D.

 

Punished Props Academy
692 tys. subskrypcji
kraj: USA

Treści ukierunkowane na tworzenie replik i cosplayów. Jeżeli poszukujecie inspiracji do stworzenia czegoś o efektownym wyglądzie z wykorzystaniem druku 3D – to kanał dla Was.

James Bruton
1,01 mln subskrypcji
kraj: UK

James Bruton pokazuje nam, jak się bawić w makera z przytupem. Druk 3D to jedno z wielu narzędzi, których używa do tworzenia swoich projektów. Tworzy nie tylko projekty konstrukcyjne, ale i cosplaye, czego imponującym przykładem jest wykonanie repliki zbroi Hulkbustera Iron Mana!

 

3D Print – Tech Design
16 tys. subskrypcji
kraj: Szwecja

Mały kanał z dużą ilością treści. Autor podchodzi do technologii 3D przekrojowo, zaczynając od modelowania CAD, a kończąc na testach wydruków.

 

Breaks'n'Makes


79,9 tys. subskrypcji


kraj: Malta

Dużo zróżnicowanych projektów opartych o druk 3D: od malowanych figurek przez litofany, na robotach kończąc. Nie brakuje tu też testów filamentów, recenzji drukarek i filmów na temat modyfikacji sprzętu.Trochę statystyk na koniec…

Po zestawieniu danych dotyczących subskrypcji i lokalizacji (tabela 1) kanałów uzyskaliśmy interesujący wykres (rys. 1). Pragnę tu zaznaczyć, że zwyczajne dodanie wszystkich subskrypcji jest bardzo dalekim uproszczeniem z uwagi na to, że jedna osoba może subskrybować kilka kanałów.

 

Tabela 1. Liczba subskrypcji kanałów o druku 3D w zależności od kraju (data: 25.04.2019).

USA

1267512

Wielka Brytania

648545

Australia

568151

Szwecja

414034

Niemcy

295387

Malta

46865Rys. 1.  Udział poszczególnych krajów w ogólnej liczbie subskrypcji na podstawie tabeli 1.

Źródło: opracowanie własne

wykres kołowy kanał youtube druk 3d

 

 

 

Pewnym zaskoczeniem może być brak zdecydowanej dominacji USA wśród subskrypcji kanałów związanych z drukiem 3D. Z drugiej strony kryterium jakości treści, jakie postawiłem na początku, spowodowało, że na liście nie znalazło się kilka bardzo dużych z kanałów z liczbą subskrybentów na poziomie 1 mln.

 

Tak prezentuje się zestawienie. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tekstem poznaliście nowych twórców i dowiecie się czegoś ciekawego z ich filmów. Jakich innych YouTuberów umieścilibyście na tej liście? Podzielcie się swoimi typami w komentarzu!

Jak zawsze zapraszamy na nasz  fanpage na Facebooku  oraz do grupy, jeśli jeszcze Was tam nie ma! Tam także dowiecie się wielu przydatnych rzeczy związanych z drukiem 3D oraz zasięgniecie porady na każdy temat – od filamentów aż po ciekawe kanały na YT :) Po inspiracje do druków zapraszamy zaś na nasz Instagram!

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

Komentarze do wpisu (1)

13 października 2019

a czemu brak naszych polskich kanałow ??

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl