Hotend w drukarce 3D – krok po kroku 0
Hotend drukarka 3d porady

Aby móc w pełni wykorzystać swoją drukarkę 3D, warto wiedzieć co nieco o jej budowie. Co dokładnie kryje się w hotendzie? Jak jest zbudowany, z czego się składa? Za co odpowiadają poszczególne elementy? Wszystko wyjaśniamy w tekście!

Można powiedzieć, że hotend to jeden z najważniejszych elementów każdej drukarki 3D – to właśnie w tym miejscu filament zmienia się ze sztywnej żyłki w płynny materiał, który układa się w pożądany przez nas kształt. Ważne, aby dbać o ten element – znajomość budowy oraz, oczywiście, odpowiednia konserwacja pozwolą na uzyskiwanie idealnych wydruków 3D.

 

  

 

Hotendy składają się ze strefy zimnej (ang. cooling zone) i strefy podgrzewania (ang. heat/melt zone). Połączenie między tymi strefami stanowi rurka ekstrudera, tzw. heatbreak, czyli tłumacząc dosłownie „przełamanie grzania”.  Jest to mechanizm złożony z wielu elementów, które wspólnie pozwalają na odpowiednie przygotowanie filamentu do druku. Dokładną budowę zobaczyć można na poniższym rysunku:

hotend schemat przekrój

 

Strefa podgrzewania

  • Blok grzejny (ang. heater block/heat block) – często to jego nazywa się hotendem. Jest to element z metalu, który ma za zadanie rozgrzewać się przez oddziaływanie zamontowanej w nim grzałki. Jest też typowym elementem montażowym – zawiera gniazda pod grzałkę i termistor, a także nagwintowany otwór do wkręcenia dyszy i rurki ekstrudera. Jest on łącznikiem wszystkich powyższych elementów, tworzy ciągły kanał podawania filamentu.
  • Dysza (ang. nozzle) – narzędzie robocze drukarki. Ostatni element ekstrudera na etapie podawania filamentu.

 Strefa zimna hotendu

  • Radiator (ang. Heat sink) – ma bardzo dobrze rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, co ułatwia szybką wymianę ciepła z otoczeniem. Jednym słowem – radiator umożliwia szybsze schładzanie się podzespołów w strefie zimnej.
  • Wentylator radiatora – zwykle sama rozwinięta powierzchnia to za mało – dodatkowy wentylator, dmuchający na radiator, umożliwia jeszcze szybszą wymianę ciepła i chłodzenie strefy zimnej.
  • Rurka ekstrudera/łącznik (ang. heat break, heat throat) – jest to rurka zapewniająca mechaniczne połączenie bloku grzejnego i radiatora. Jest osobnym elementem wykonanym zwykle ze stali. Zazwyczaj ma własną, wewnętrzną rurkę teflonową. Dzięki odrębnemu elementowi, łączącemu strefy zimną i nagrzewania, uzyskujemy w tym obszarze lepsze rozpraszanie ciepła. Dodatkowo rurka ma zapewniać dystans radiatora i bloku grzejnego – wiele z nich ma przewężenie pozbawione gwintu, które zapewnia, że nie wkręcimy rurki zbyt głęboko w blok grzejny i zmniejszymy tym samym dystansu separującego strefę zimną i nagrzewania.
  • Rurka PTFE (ang. PTFE tube) – na obrazku jasnozielona – i opcjonalnie złączka pneumatyczna (bowden connector), blokująca ruchy rurki PTFE – tutaj układ zależy od typu hotendu oraz całego ekstrudera – czy mamy ekstruder typu bowden, czy direct.

 

W przypadku bowdenów mamy do czynienia z rurką PTFE prowadzącą filament, która wchodzi w obszar radiatora, blokując się na którymś z dalszych podzespołów – zwykle jest to rurka ekstrudera (rys. 1), wewnętrzna struktura radiatora (rys. 3) albo dysza (np. oryginalny ekstruder drukarek Creality – rys. 4). Rurka powinna być dodatkowo zablokowana przez złączkę pneumatyczną, która zaciśnięta blokuje ruchy rurki PTFE.

Na drugim rysunku mamy z kolei przedstawiony przykład hotendu ektrudera typu direct – nie mamy tu do czynienia z rurką teflonową łączącą silnik ekstrudera z hotendem. Zamiast tego filament bezpośrednio dostaje się do wnętrza radiatora i dalej – rurki ekstrudera, hotendu i dyszy.

rys.1  hotend rurka ekstrudera rys.2hotend ekstruder typu directrys.3radiator hotend 

rys.4dysza ekstruder hotend

 

Dodatkowo możemy mieć do czynienia z ekstruderem typu full metal – zapewnia on, że w obszarze hotendu nie ma rurki teflonowej, zatem w tego typu ekstruderach rurka bowdena będzie zatrzymywała się wyżej, a w samych heatbreakach nie ma też rurki teflonowej. Taki zabieg ma na celu umożliwienie druku w temperaturach przekraczających 250 stopni Celsjusza (przy których teflonowa rurka zaczyna się degradować), np. przy druku nylonem.

 

Mamy nadzieję, że teraz hotend nie będzie miał przed Wami żadnych tajemnic! Jest to jedna z najważniejszych części w każdej drukarce 3D, dlatego dokładne zapoznanie się z nią na pewno przyniesie same korzyści. :) W kolejnym wpisie powrócimy do tego tematu, jednak z nieco innej strony. Obserwujcie nas, by nie przegapić informacji!

Zachęcamy do odwiedzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie oraz zajrzenia do grupy Druk 3D Warszawa - tam dowiecie się wielu ciekawych informacji o druku 3D i nie tylko! :)

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl