Filament PET-G – właściwości i drukowanie 0
Filament PET-G - właściwości i drukowanie druk 3d

Na rynku filamentów do drukarek 3D można znaleźć wiele różnych materiałów, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego efektu i są preferowane do konkretnego typu wydruków. Wśród nich najpopularniejsze są PLA, ABS i właśnie PET-G. Ostatni z nich to nic innego jak politereftalan etylenu, czyli materiał wykorzystywany do produkcji plastikowych butelek PET, np. na wodę mineralną. W przypadku filamentu materiał ten wzbogacony jest glikolem (stąd dopisek -G w nazwie), dzięki któremu  filament ma mniejszy skurcz i zwiększoną udarność.  Filament PET-G cechuje się łatwością druku porównywalną do PLA, jednak jego wytrzymałość jest zbliżona do ABS-u. Wydruki z tego materiału cechują się sprężystością i najczęściej są transparentne. Na rynku znaleźć można również odmiany PET-G z dodatkiem włókien węglowych, dzięki którym nabiera zdecydowanie większej wytrzymałości. Poniżej skupimy się jednak na podstawowej odmianie tego filamentu, który większości drukarzy nie jest obcy. :)

 

 

Właściwości filamentu PET-G

Temperatura mięknięcia (zeszklenia): 75-85°C
Gęstość: 1.27-1.35 g/cm3
Granica plastyczności: 45-65 MPa
Moduł Younga: ok. 2000-3000 MPa
Wydłużenie przy zerwaniu: 140%
Skurcz przetwórczy: 0.2-0.6%

filament pet-g druk 3d butelka czerwony pomarańczowy

Źródło: wykonanie własne

 

Zastosowanie

Wydruki z PET-G idealnie sprawdzą się do elementów dekoracyjnych (pudełeczka, wazony, pojemniki) oraz biżuterii – ze względu na swoją przezroczystość gwarantują niespotykany efekt wizualny. Filament PET-G sprawdzi się także podczas drukowania elementów mocowań i uchwytów – dzięki swojej wytrzymałości nadaje się do elementów mechanicznych, a łatwość druku stawia go ponad ABS-em. Będzie dobrą alternatywą dla PLA w przypadku, gdy potrzebujemy bardziej wytrzymałego temperaturowo i mechanicznie materiału.

Można odnieść wrażenie, że PET-G jest tworzywem posiadającym pośrednie właściwości pomiędzy PLA i ABS. Wielu użytkowników tego materiału określa go właśnie w ten sposób. Jest to w wielu wypadkach słuszne uproszczenie. Porównując PET-G z tymi materiałami zauważymy, że wyróżnia go wyższa udarność (wytrzymałość na uderzenia), występowanie licznych transparentnych wariantów kolorystycznych oraz odporność chemiczna i hydrofobowość.

Porównując PET-G do ABS-u, należy zauważyć, że oba materiały są wytrzymałe w podobnym zakresie, ale ten pierwszy jest bardziej podatny na zgięcia, lekko śliski, a drugi sztywny. Dlatego np. w elementach, które mają pracować na lekkim zginaniu, PET-G jest lepszym wyborem.

Poniższe wydruki powstały z wykorzystaniem:
1. PET-G Print-me Blue Lagoon
2. PET-G Print-me Green Bottle

filament print-me niebieski zielony druk 3d ryba szkielet

Źródło: wykonanie własne

Jak drukować? 

zalecana temperatura dyszy - 200-250°C

Filament PET-G topi się w wyższych temperaturach niż filament PLA. Na początek przygody z tym filamentem warto ustawić niższą temperaturę, po czym po obserwacjach ewentualnie ją zmieniać. Każdy producent ma nieco inne zalecane ustawienia, co także należy mieć na uwadze. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo dobre wydruki, musimy precyzyjnie skalibrować temperaturę. Różnica na poziomie 5°C potrafi zupełnie odmienić nasz wydruk.

temperatura stołu – 55-60°C

PET-G bardzo dobrze przylega do stołu. Bardzo skuteczną kombinacją jest dobry stół szklany i odpowiedni spray adhezyjny.

Chłodzenie

Przy drukowaniu PET-G dobrze jest ustawić chłodzenie na 50%. Należy pamiętać, że wartość ta zależy od wydajności wentylatora i konstrukcji naszego chłodzenia. Można jednak przyjąć, że musimy chłodzić mniej intensywnie niż PLA, a bardziej niż ABS.

Przechowywanie 

Filament PET-G najlepiej przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 60°C. Nie jest też odporny na promieniowanie UV, w związku z tym wskazane jest zaciemnione miejsce.

Post-processing

Wydruki z filamentu PET-G nie są tak dogodne do post-processingu jak te PLA czy ABS. Jest to szczególnie widoczne w przypadku klejenia wydrukowanych elementów. Najlepiej stosować tu żywicę epoksydową. Należy pamiętać, że spoina nie będzie się tak trzymać klejonych elementów jak w przypadku wspomnianego PLA i ABS. Niektórzy twierdzą wręcz, że PET-G jest tworzywem, które nie podlega procesowi klejenia we właściwym tego słowa znaczeniu.

 

Co może pójść nie tak?

  1. Temperatura druku. Filament PET-G wymaga dużej uwagi. Przegrzanie filamentu powoduje jego zmatowienie i powstanie charakterystycznych białych bąbelków wyglądem przypominających pianę. Z drugiej zaś strony niedogrzanie materiału powoduje słabą laminację (połączenie) warstw. Niedogrzany PET-G ma lepszą transparentność kosztem wytrzymałości, idealny jest lekko mętny.
  2. Bardzo często zakłada się, że jest to filament nadający się do kontaktu z żywnością. Nie jest to jednak do końca prawda z uwagi na proces wytwarzania filamentu, proces drukowania i zawartość glikolu. O użytkowaniu wydruków z żywnością pisaliśmy tutaj.
  3. Filament PET-G ma tendencję do znacznego nitkowania (ang. oozing). Wymaga w związku z tym nieco wysiłku podczas ustawienia parametrów retrakcji i temperatury druku.
    PS O retrakcji i nitkowaniu wspomnieliśmy ostatnio na naszej grupie na Facebooku – zachęcamy do sprawdzenia i dołączenia!

druk 3d z PET-G - widoczne nitki nitkowanie filament

Źródło: wykonanie własne

Jakie są Wasze doświadczenia z tym rodzajem filamentu? Lubicie, a może niekoniecznie tworzycie wydruki z PET-G? Czy udało się znaleźć ten idealny? Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami w tej sprawie!

Jak zawsze zachęcamy do odwiedzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie – tam zobaczycie nasze wydruki, również z PET-G. :) 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl