Ender 3 - najczęstsze problemy i ich rozwiązania 0
Ender 3 - najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Spośród wielu budżetowych drukarek 3D niesłabnącą popularnością szczyci się drukarka Ender 3 produkcji firmy Creality. W oferowanej cenie otrzymujemy produkt, który doskonale sprawdzi się do domowych zastosowań ale i nie tylko. Jej fenomen polega również na ogromnej społeczności użytkowników, którzy tworzą coraz to nowsze modyfikacje mające na celu polepszenie efektów wydruków oraz komfortu użytkowania. W niniejszym artykule jednak skupimy się na trzech głównych mankamentach, z jakimi użytkownicy Endera najczęściej mają do czynienia, oraz przedstawimy propozycję ich naprawy. 

 

 

 

 

1. Nierówny stół roboczy

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się nowi użytkownicy omawianej drukarki, jest problem z uzyskaniem właściwego wypoziomowania stołu roboczego. Okazuje się bowiem, że o ile przy wypoziomowaniu rogów stołu wszystko wydaje się być wyregulowane, o tyle często okazuje się. że po przesunięciu głowicy na środek stołu dalej nie ma mowy o idealnym wyrównaniu. Często głowica znajdować się będzie za blisko, lub przeciwnie - zbyt daleko, co szybko zauważymy przy pierwszych warstwach naszych wydruków. Problemem w tym przypadku są wykrzywione płyty stołów, które wychodzą z fabryki lub zostają uszkodzone w trakcie transportu. Na szczęście istnieje parę metod, dzięki którym defekt ten możemy zniwelować. 

Najprostszą metodą, a zarazem najbardziej przez nas rekomendowaną jest położenie szyby/lustra o grubości przynajmniej 4mm. Taka podstawa pozwoli na uzyskanie niemal idealnie płaskiej powierzchni, która przełoży się na poprawne ustawienie poziomu stołu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest świetny efekt wizualny warstw przylegających do podstawy. Docięte pod wymiar stołu roboczego Endera 3 i innych drukarek szyby możecie nabyć w naszym sklepie. Pewną niedogodnością w wykorzystaniu szyb/luster może być jednak problem uzyskania właściwej adhezji. Okaże się bowiem, że wydruki będą miały skłonność do odklejania w trakcie trwania procesu, a druk na zimnym stole będzie niemal niemożliwy. Z pomocą w takich przypadkach okażą się specjalne spraye adhezyjne, jak np. C-Stick czy Dimafix. Dzięki tym specyfikom uzyskamy wystarczającą adhezję pierwszej warstwy nawet na niskich temperaturach stołu roboczego. 

 

 Źródło: https://all3dp.com/2/3d-printer-glass-bed-what-to-consider-which-to-buy/

 

Innym podejściem w rozwiązaniu problemu kompensacji krzywizny stołu może być wykorzystanie specjalnych czujników poziomowania. Na rynku dostępne są warianty sensorów pojemnościowych, indukcyjnych oraz wykorzystujących zjawisko Halla (BLTouch itp.). Jest to jednak sposób zdecydowanie droższy i bardziej czasochłonny, z uwagi na konieczność modyfikacji oprogramowania, a także kalibracji z - offset. Poradnik dotyczący wykorzystania tego typu czujników poruszymy dokładniej w kolejnych artykułach. Wartą wspomnienia w tym miejscu jest funkcja ręcznego próbkowania stołu, dostępna w oprogramowaniu Marlin, dzięki której nie musimy korzystać z czujników. Więcej o tej funkcji jak i samym oprogramowaniu Marlin już wkrótce. 

 

Źródło: http://3dprintlove.com/3d-printing/adding-bltouch-to-creality-3d-printer-ender-3-for-auto-bed-leveling/

 

2. Luz między rurką teflonową a dyszą hotendu

Temat ten poruszany został przez nas w poprzednim artykule dotyczącym hotendu drukarki 3D. Problem ten w drukarkach Ender często pojawia się po kilkudziesięciu przepracowanych godzinach druku. Przyczyną powstawania luzu w połączeniu PTFE - dysza oprócz przyczyn leżących po stronie użytkownika i niewłaściwego montażu są niskiej jakości złączki pneumatyczne PC4-M10 montowane w głowicy drukarki.

 Źródło: wykonanie własne

Po godzinach eksploatacji złączki te przestają utrzymywać w pozycji rurkę bowdena. Głowica wykonując wiele ruchów w procesie druku z czasem powoduje, że bowden luzuje się w krytycznym połączeniu. Zużycie złączki łatwo możemy zaobserwować po stronie ekstrudera podczas retrakcji. Jeżeli podczas tej czynności zauważymy, że rurka cofa się wraz z filamentem, jest to sygnał, że należy ją wymienić. W samym procesie wydruku zauważymy problemy z właściwą ekstruzją takie jak: podwijanie się na boki ekstrudowanego swobodnie filamentu, zwiększenie oporu przechodzącego filamentu (skutkiem tego będzie charakterystyczne “klikanie” ekstrudera, będące ślizganiem się zębów radełka po filamencie). 

Zwracamy jednak uwagę, że przeskakiwanie radełka często zaobserwujemy również podczas druku pierwszej warstwy przy zbyt małej odległości dyszy od stołu, niskiej temperatury druku. Dlatego też nie jest to symptom jednoznacznie definiujący problem poluzowania bowdena, a jedynie zbyt dużego oporu ekstrudowanego filamentu. 

Czerwoną lampką kierującą nas w kierunku głowicy będą braki warstw w wydrukach, dużych niedolewkach w powierzchniach górnych/dolnych (under extrusion) lub też całkowite zatrzymanie ekstruzji w trakcie wydruku. Rozwiązaniem problemu będzie wykorzystanie lepszej jakości złączek PC. Należy zwrócić uwagę, że tradycyjne złączki PC4-M10 wykorzystywane m.in w pneumatyce nie nie pozwalają na przełożenie rurki na wylot, przez co konieczne będzie rozwiercenie złącza. Operacja taka oczywiście wiąże się z ryzykiem uszkodzenia, dlatego zalecamy kupno złączek od razu do tego przystosowanych. Podczas wymiany należy zwrócić szczególną uwagę na poprawny proces montażu głowicy, który opisaliśmy we wcześniejszym artykule.

 

3. Wyżłobienie plastiku dźwigni ekstrudera

Proponowane przez producenta usytuowanie rolki filamentu powoduje, że materiał wchodzi do ekstrudera pod pewnym kątem. Skutkuje to ciągłym tarciem filamentu o plastik i jego sukcesywne żłobienie (pokazane na grafice poniżej). Zjawisko to powodować może klinowanie się filamentu. To zaś prowadzi do problemów z prawidłową ekstruzją, która przełoży się na wydruk - będzie on miał widoczne różnego rodzaju artefakty. Przykładowym rozwiązaniem problemu będzie wymiana części ekstrudera mającej kontakt z filamentem na wersję aluminiową lub też całego ekstrudera na aluminiowy. Dobrym pomysłem jest również zmiana toru przechodzącego filamentu poprzez wydrukowanie prowadzenia z łożyskiem (na przykład takiego) lub przeniesienie mocowania rolki filamentu na zewnętrzny stelaż.

Źródło: reddit.com

Tak właśnie wyglądają najczęstsze usterki w Enderze 3. Na szczęście łatwo je wyeliminować - większość z nich da się naprawić niewielkim nakładem pracy (i finansów :)). Ender to bardzo popularny model drukarki firmy Creality, dzięki czemu znalezienie części zamiennych nie stanowi żadnego problemu. Naprawa czy wymiana kilku drobnych elementów czyni z tego sprzętu idealny model drukarki na początek swojej przygody z drukiem 3D. 

Jak wyglądała Wasza przygoda z tą drukarką? Czy zastosowaliście któreś z wymienionych rozwiązań, a może korzystacie z całkowicie "stockowego" sprzętu i nie widzicie potrzeby jego modyfikowania? Czekamy na Wasze głosy!

Jak zwykle zapraszamy na naszą grupę na Facebooku - znajdziecie tam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania w związku z drukiem przestrzennym, a także wiele ciekawostek związanych z tematem druku 3D! 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl