Jak wymienić dyszę w drukarce 3D? 5 prostych kroków 4
dysza druk 3d drukarka wymiana jak wymienić dyszę

Drukowanie 3D to świetna opcja dla każdego, kto interesuje się tworzeniem własnych modeli i lubi tworzyć coś z niczego. Drukowanie to proces długotrwały – niektóre wydruki mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Żeby nie było za kolorowo, nieodpowiedni lub źle dobrany filament może zatkać dyszę. To powoduje, że wielogodzinny druk ląduje w koszu… Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto regularnie sprawdzać stan dyszy i w razie potrzeby być w stanie wymienić ją na nową. W poniższym tekście pokażemy Wam, jak się zabrać do tej operacji!

Najważniejsza zasada dotycząca wymiany dyszy w drukarce 3D – wszystkie operacje wykonujemy NA CIEPŁO! To jeden z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących drukarzy podczas tego procesu. Odkręcanie dyszy na zimno może skończyć się jej ukręceniem. W takim wypadku będzie trzeba też wymienić blok grzejny. Wkręcanie dyszy w blok grzejny można zrobić prawidłowo i szczelnie tylko, gdy będziemy to robić na gorąco.

 

Zaczynajmy! Wymieniamy dyszę w drukarce Creality CR-10 S. Będziemy montować nową dyszę MK8 0,4mm

1. Zakładamy rękawiczki, które uchronią nas przed poparzeniami. Przesuwamy oś Z tak, by swobodnie móc operować kluczem i mieć łatwy dostęp do dyszy. Kładziemy na stół podkładkę, która będzie go chronić przed zabrudzeniami, kapiącymi resztkami filamentu i wszystkim, co może na niego spaść w trakcie wymiany dyszy. Do tego celu wystarczy kartka papieru. Rozgrzewamy dyszę do 220 stopni Celsjusza.

Dobór temperatury w tym wypadku zależy od drukarki i materiałów, jakie ekstrudowała dysza w trakcie swojej pracy. W przypadku filamentu PLA wystarczy 220°C, ale dla ABS konieczne może być zastosowanie 260°C.

nagrzewanie ekstrudera

Źródło: wykonanie własne

2. Odkręcamy dyszę. W tym momencie można sobie pomóc, przytrzymując blok grzejny (np. płaskimi kombinerkami). Istotne jest, by nie używać nadmiernej siły – łatwo można w tej sposób uszkodzić dyszę i tylko dołożyć sobie pracy.

odkręcanie dyszy

Źródło: wykonanie własne

3. Mocujemy dyszę w kluczu. W tym przypadku używamy klucza nasadowego 6 mm – można także użyć klucza płaskiego. Wkręcamy dyszę do momentu poczucia lekkiego oporu – nie przekręcamy na siłę. Przy tym kroku także warto wspomóc się przytrzymaniem bloku.

klucz nasadowy

Źródło: wykonanie własne

UWAGA!

Dysza będzie wkręcona prawidłowo tylko i wyłącznie wtedy, gdy czoło gwintu dyszy, którą wkręcamy w blok grzejny zetknie się z czołem gwintu rurki ekstrudera. Dobry styk tych dwóch powierzchni gwarantuje szczelność połączenia. Jeżeli filament będzie dostawała się na zwoje gwintu bloku grzejnego, to dojdzie do wycieku. Częstym błędem jest wkręcenie rurki ekstrudera zbyt płytko. W takim wypadku na dyszy zabraknie nam gwintu i nawet dokręcając ją do końca (główka dyszy zetknie się z ekstruderem), nie uzyskamy szczelnego połączenia.

Jednocześnie przy wkręcaniu rurki ekstrudera należy pamiętać, by osadzony na niej radiator nie stykał się z blokiem grzejnym. W przeciwnym wypadku nie będzie spełniał swojej roli, co będzie skutkowało przytykaniem filamentu w radiatorze.

poziomowanie stołu ze szczelinomierzem

Źródło: wykonanie własne

4. Pora na test! Instalujemy filament (u nas PET-G od Print-me) i sprawdzamy, czy płynie właściwie. Jeśli nie widać żadnych nieplanowych wycieków z innych miejsc, operację można uznać za zakończoną sukcesem. :)

swobodny przepływ filamentu przez dyszę

Źródło: wykonanie własne

5. Na koniec należy ponownie wypoziomować stół. Tego kroku nie można pominąć. Nawet minimalne różnice w odległości dyszy od stołu mogą mieć wpływ na adhezję wydruku. Do poziomowania stołu użyliśmy szczelinomierza, jednak można go zastąpić nawet zwykłą kartką papieru. O poziomowaniu stołu możecie także przeczytać tutaj.

poziomowanie stołu drukarka 3d

Źródło: wykonanie własne 

I gotowe! Ważne, aby zachować kilka kluczowych elementów podczas całego procesu, wtedy na pewno się uda. Prędzej czy później każdy drukarz będzie musiał stanąć przed tym zadaniem. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi ten temat stał się dla Was bardziej zrozumiały! Chętnie dowiemy się, jak wyglądało to u Was – czy obyło się bez problemów, a może ta operacja nadal przed Wami? :)

Zachęcamy do odwiedzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie oraz zajrzenia do grupy Druk 3D Warszawa – tam dowiecie się wielu ciekawych informacji o druku 3D i nie tylko.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze do wpisu (4)

27 listopada 2019

Dobry artykuł!

29 listopada 2019

Dziękujemy :)!

12 lutego 2021

Krotko czysto zwiezle i na temat... bardzo dobry instruktaz.... polecam pozdrowienia dla ekipy...

22 września 2022

Bardzo pomocne artykuły na temat drukowania 3D - dziękuję bardzo !!! Mam pytanie na temat wymiany dyszy: po czym poznać, że dyszę należy już wymienić? Pytam o inne objawy niż zatkanie, bo to oczywisty powód. Czy są jakieś efekty w wydrukach, które świadczą o zużytej dyszy? Pozdrawiam ekipę 3dreaktora!

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl