Zastosowanie 3D Cleanser/IPA w druku 3D 0
Zastosowanie 3D Cleanser/IPA/Alkoholu izopropylowego w druku 3D

Alkohol izopropylowy to bardzo użyteczna substancja chemiczna, mająca wiele zastosowań w druku 3D.
W wielu wypadkach jest wartą rozważenia alternatywą dla acetonu.

 

Można go spotkać pod nazwą IPA, izopropanol lub pod marką 3D Cleanser (będziemy używali tych nazw zamiennie). Celem poniższego artykułu jest przybliżenie właściwości, możliwych zastosowań i środków bezpieczeństwa dla tego produktu. Przed rozpoczęciem używania tego produktu warto zapoznać się z najważniejszymi cechami alkoholu izopropylowego, które ułatwią korzystanie z niego i rozwieją wszelkie wątpliwości z tym związane.

W ostatniej części tekstu znajduje się kilka nieco bardziej szczegółowych informacji i ciekawostek.

 

 



Właściwości

Wśród właściwości izopropanolu, które mają bezpośredni wpływ na jego praktyczne zastosowanie, możemy wymienić następujące.

  1. W stężeniu 99% jest produktem o wysokiej czystości, dlatego w przypadku bardziej wymagających zastosowań wypiera denaturat.
  2. Jest stosunkowo tani (tańszy niż etanol i metanol).
  3. Szybko paruje w temperaturze pokojowej, dzięki czemu nie pozostawia smug i śladów.
  4. Jest neutralny chemicznie dla większości tworzyw sztucznych (m.in. dla filamentu PLA, ABS, PET-G). Potocznie mówi się, że jest delikatniejszy niż aceton.
  5. Bardzo dobrze odtłuszcza powierzchnie, rozpuszcza oleje i smary.
  6. Usuwa szeroką gamę zanieczyszczeń.
  7. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i etanolu.
  8. Nie powoduje korozji metali.

 

Zastosowania

Z uwagi na specyficzne właściwości wśród zastosowań 3D Cleanser możemy wymienić:

  1. usuwanie pozostałości 3D Reaktor Adhesive Spray, C-Stick i Dimafix,
  2. czyszczenie stołu szklanego i perforowanego,
  3. czyszczenie podkładek adhezyjnych, np. CoroPad, Ultrabase (Anycubic i3 Mega) – zastosowanie acetonu w przypadku tych podkładek może je uszkodzić,
  4. płukanie wydruków z drukarek SLA i SLA/DLP np. Anycubic Photon, Wanhao Duplicator 7,
  5. czyszczenie elementów drukarki 3D,
  6. czyszczenie monitorów i ekranów LCD, np. w drukarkach SLA/DLP,
  7. odtłuszczanie powierzchni, np. przed malowaniem,
  8. czyszczenie układów optycznych,
  9. czyszczenie elementów metalowych.

Ponadto IPA działa jak rozpuszczalnik.

 

Środki bezpieczeństwa

  1. Alkohol izopropylowy, ze względu na swoje właściwości odtłuszczające, silnie wysusza (właściwie odtłuszcza) skórę. W związku z tym prace z tą substancją należy wykonywać wyłącznie w nieprzepuszczalnych rękawiczkach, np. nitrylowych lub lateksowych.
  2. IPA paruje w temperaturze pokojowej. Działa drażniąco na oczy, drogi oddechowe i jest wysoce łatwopalna. W związku z tym prace należy wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, mając na sobie okulary i maskę ochronną.
  3. Substancja nie nadaje się do spożycia. W organizmie człowieka jest metabolizowana do acetonu, który prowadzi, nawet w niewielkich ilościach, do uszkodzenia wątroby.

 

Dla ciekawskich i dociekliwych

IPA to przezroczysta, bezbarwna i łatwopalna ciecz o intensywnym zapachu przypominającym zapach alkoholu etylowego (spożywczego). Wzór sumaryczny C3H7OH (rys. 1).

izopropanol cząsteczka IPA 3d cleanser Alkohol izopropylowy

rys. 1. Wizualizacja cząsteczki alkoholu izopropylowego. Kolory atomów: węgiel – czarny, wodór – biały, tlen – czerwony. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Izopropanol

 

Izopropanol na rynku nie występuje jedynie w odmianie 99% (izopropanol techniczny). Dostępny jest również roztwór 60% IPA i 40% wody destylowanej, który znajduje zastosowanie m.in. w lakiernictwie. Roztwór 30% izopropanolu i 70% wody może służyć jako środek odkażający (inaczej płyn antyseptyczny). Z uwagi na dobrą rozpuszczalność w wodzie stosowany jest także jako dodatek do paliwa. Zapobiega on tworzeniu się kryształów wodnego lodu w przewodach paliwowych.

Po raz pierwszy został uzyskany w 1920 roku. W 1994 roku w USA, Europie i Japonii wyprodukowano 1,5 mln ton tej substancji.

Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) nazwa izopropanol jest niepoprawna, ponieważ węglowodór izopropanu nie istnieje. Nazwa stosowana przez IUPAC to propan-2-ol.

 

Podsumowanie

Alkohol izopropylowy niewątpliwie stanowi istotny element wyposażenia każdego warsztatu drukarza 3D. Mnogość zastosowań 3D Cleansera i jego przystępna cena powinny przekonać każdego użytkownika drukarki 3D do wyposażenia się w ten preparat. 3D Cleanser zakupić można w naszym sklepie tutaj.

Czy macie już w swoich zasobach ten płyn? Jak z niego korzystacie? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach pod artykułem. Czekamy na Wasze wrażenia!

 

Zapraszamy także do odwiedzenia naszych profili na Instagramie i Facebooku oraz do dołączenia do grupy Druk 3D Warszawa - znajdziecie tam wiele przydatnych wskazówek i informacji o druku 3D :)

Do zobaczenia!

 

Icons made by Icon Pond from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 535 287 146

Email: sklep@3dreaktor.pl

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl